Velikost obytné plochy, kterou mají obyvatelé měst či obcí k disposici, často bývá velmi malá. Někdy jsou na vině nedostatečné finance dotyčných, kdy si nemohou dovolit prostornější byt, někdy je to tím, že v danné lokalitě se větší bydlení nenachází. Je tedy potřeba poradit si jinak. Pokud nelze hýbat se stavebními prvky, bourat příčky nebo naopak přepažovat, musíme se spolehnout na důvtip. Existuje spousta triků, které běžně používají bytoví architekti. Tyto triky nám bydlení nezvětší, ale dokáží navodit takové optické situace, kdy se nám prostor opticky rozšíří a vypadá pak jako daleko větší než je doopravdy.
Triky, které rozšíří prostor
– hrajeme si s barvami. Použití barev na výmalbu prostoru udělá mnohdy zázraky. Pastelové barvy navodí pocit většího a vzdušnějšího protoru, pokud použijeme výmalbu jedné stěny sytější barvou, dosáhneme zajímavého efektu, kdy prostor zvětšíme, i když jen iluzorně.
– zrcadla. Použijme v prostoru několik zrcadel, nejlépe proti sobě. Přičarujeme tak prostoru pár centimetrů navíc a navíc získáme zajímavé rozložení světla. To opticky zvětší i velmi malý nebo tmavý prostor.
– podlahová krytina. I podlahová krytina může velmi pomoci. Malé prostory je vhodné propojit stejnou podlahovou krytinou. Stejná barva opticky prostor zvětší a navodí pocit jednolitého prostoru. Nejvhodnější je dlažba, linoleum, marmoleum či jiná, dobře udržovatelná krytina.
– rozmístění nábytku. Dbejme na to, abychom nábytek nestavěli do výšky. Ubírá světlo a opticky místnost ještě zmenšuje. Použijme raději nerovnoměrně rozmístěné skříňky, mezi kterými ponecháme prostor. Navodíme tak pocit vzdušnosti.
– vyvarujme se dekorací.Poličky přeplněné dekoracemi nepůsobí v malém prostoru pěkně a ubírají na prostoru nejen opticky, ale i fakticky. Prostor raději vtipně zařiďme tak, abychom dosáhli co největšího úložného prostoru, ktrého není nikdy dost.