Údržba bazénů a vířivek spočívá na technologickém zázemí, bez něhož se dnes žádná nádrž na koupání nemůže obejít. Koupat se bez filtrace a desinfekce vody je možné prakticky jen v koupelnové vaně, anebo v dětském nafukovacím bazénku na zahradním trávníku, z něhož po dětském dovádění vodu vylijete, bazének vystříkáte hadicí a uklidíte.
Všechny plavecké i privátní bazény musí být vybaveny filtračním systémem s výkonným čerpadlem, který zachytí většinu nečistot ve filtrační nádobě, a pro chemickou desinfekci je pak nutné mít k dispozici prostředky na bázi chlóru, mořské soli, anebo bezchlorovou chemii ve formě UV lampy, či tvorby ozónu.
Velmi důležitou součástí příslušenství jsou také bazénové vysavače. Jsou to speciální přístroje či nástavce, s nimiž se udržuje v čistotě bazénové dno a stěny od nánosů mikroorganismů, především řas. Vysavač zvládne odsát i další větší kusy nečistot, které se nezachytí ve filtraci a propadnou až na dno, např. sponky do vlasů, gumičky, drobné kamínky a písek, žvýkačky, chlupy a vlasy, kousky trávy a listů atp. I sebevýkonnější filtrace a chemické prostředky zkrátka nemohou zvládnout nápor, jemuž je nádrž na vodu vystavena uprostřed koupací sezóny.
Jakému výrobku dát přednost
Prvním hlediskem k rozhodování, jaký přístroj pořídit, je povrch samotného bazénu, resp. materiál, z něhož je zhotoven. Většina průmyslově vyráběných bazénových vysavačů si dobře poradí s nejčastějšími povrchy, tzn. s termoplastem (PVC), betonem opatřeným hydroizolačním nátěrem, anebo laminátovou vrstvou. Složitější to bývá u speciálních materiálů, jako je vyspárovaný keramický obklad nebo nerezová ocel. Zkušený prodejce by vám měl být schopen nabídnout alternativu vhodnou pro každý typ bazénu.
Dále se musíte rozhodnout, zda upřednostnit plnou automatiku (robotický vysavač) či poloautomatický stroj, anebo zvolit nejjednodušší, ale stále efektivní řešení v podobě ručního nástavce k bazénové filtraci, který zastane stejnou práci, ale s vynaložením větší fyzické námahy.